2020 banka sınavlarının zamanı ve şartları konu ile ilgisi olan kimseler tarafından oldukça sık araştırılan bir konudur. Banka sınavları ve şartları her banka tarafından kendine has özellikler ve şartlar ile gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bankaların çalışan almak istedikleri pozisyonlar da birbirinden farklı olmaktadır. Bankalarda genel olarak eleman alınacak banka pozisyonları ve haklarındaki genel bilgiler şu şekildedir:

 • Müfettiş Yardımcısı: Müfettiş yardımcıları bankanın hem yurt içi hem de yurt dışı şubelerinde denetim yapması için açılan pozisyondur.
 • Gişe Yetkilisi: Gişe görevlisi, bankanın merkezinde ya da şubelerinde bankacılık işlemlerini gerçekleştirmesi için açılan bir pozisyondur.
 • Saha Satış Elemanı: Bankaların ürünlerinin bir nevi sahalarda pazarlayan kişiye verilen addır.
 • Müşteri Temsilcileri: Bankanın müşterilerinin sorunlarının çözülmesi amacıyla işe alınan personeldir.
 • Servis Yetkilileri: Bankanın müşterileri ile çok fazla yüz yüze görüşme gerçekleştirmeyen, bankanın kredi ve muhasebe bölümünde çalışmaları için işe alınan banka çalışanlarıdır.
 • Uzman Yardımcıları: Bankaların yönetici adaylarıdır. Bankacılık mevzuatına uygun işlemler yapılıp yapılmadığını hem şubelerde hem de bankanın merkezinde takip eder.

Garanti BBVA Bankası Sınavları

Garanti BBVA sınavları, Garanti Bankası tarafından yapılan sınavlar olup bu sınavlar sonucunda diğer şartları sağlamaları halinde ilgili kimseler işe alınmaktadır. Garanti BBVA işe alımlarda yazılı sınav yapılmamaktadır. Garanti BBVA bankasına yapılan iş başvuruları internet sayfası üzerinden gerçekleştirilmektedir. Daha sonra başvurusu uygun bulunan kimseler mülakat için davet edilmekte ve işe uygun görülmesi halinde işe alınırlar.

Garanti BBVA bankası genel müdürlük kadroları, müşteri hizmetleri temsilcisi gibi kadrolar için işe alım senede 1 kere, müşteri danışmanı, telefon bankacılığı müşteri temsilcisi ve operasyon asistanları ise yıl içinde düzenli olarak işe alınabilmektedir. Garanti BBVA işe alımlar için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise iş başvurusu olumsuz karşılanan kimse ilerleyen zamanlarda aynı pozisyon için iş başvurusunda bulunamamaktadır.

Akbank Bankası Sınavları

Akbank personel sınavları, yazılı olmayan sınavlardır. Yani sınavı olmayan Akbank personel alımları için mülakatı başarılı şekilde geçebilme şartı bulunmaktadır. Akbank personel alımları için başvuru internet sayfası üzerinden gerçekleştirilmektedir. Akbank personel alımlarında yeni mezunlar genellikle asistan, müfettiş yardımcıları ve yönetici ve müşteri ilişkileri yönetici adayı pozisyonları için işe alınmaktadır. Akbank personel alımlarında yeni mezunların taşıması gereken şartlar ise şu şekildedir:

 • İş başvurusunda bulunacak kimsenin 28 yaşında ya da daha küçük olması
 • Başvuru sahibinin iyi seviyede İngilizce bilmesi
 • Bankacılık mevzuatı ve işlemleri için sahip olması gereken bilgi birikimine sahip olması

Akbank iş başvurusunda bulunan deneyimli adayların sağlaması gereken şartlar ise şu şekildedir:

 • Başvuru sahibi iş başvurusunda bulunduğu pozisyon için deneyim sahibi olması gerekmektedir.
 • Başvuru adayı lisans mezunu olmalıdır.
 • Başvurduğu pozisyon için gerekli bilgi birikimine sahip olması gerekmektedir.

Yapı Kredi Bankası Sınavları

Yapı Kredi bankası sınavları işe alınacak kimselerin mülakata hak kazanabilmesi için geçmesi gereken sınavdır. Yapı Kredi Bankası mülakat aşamasına gelmeden önce başvuru sahiplerini tabi tuttuğu testlerdir. Yapı Kredi banka sınavları ve şartları ise şu şekilde özetlenebilmektedir:

 • Başvuru sahibi İngilizce testinde başarılı olmalıdır.
 • Genel yetenek testinde başarılı olunmalıdır.
 • Sayısal beceriler testinde başarılı olunması gerekmektedir.
 • Algılama testinde başarılı olunması gerekmektedir.
 • Hafıza testinde başarılı olunması gerekmektedir.

Başvuru sahibi bu testlerden başarılı şekilde geçtikten sonra mülakata çağrılmaktadır. Mülakat sonucu başarılı olan iş başvurusu sahipleri işe alınmaktadır.

T.C Ziraat Bankası Sınavları

T.C Ziraat Bankası personel alım sınavları, bankanın bir kamu bankası olmasından dolayı yapılan bir sınavdır. Bankanın sınavlarına başvuru yapan kimselerin başvurularının olumlu şekilde sonuçlanması için sınav giriş ücretlerini yatırmaları gerekmektedir. Sınav giriş ücretleri ve sınav başvuruları Ziraat Bankası’nın internet sayfası üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ziraat Bankası tarafından gerçekleştirilen sınavlarda adayların sorumlu oldukları testler şu şekilde özetlenebilmektedir:

 • Yabancı dil yeterlilik testi
 • Hukuk
 • Ekonomi
 • Genel kültür
 • Muhasebe
 • Genel alan bilgisi testi

T.C Ziraat Bankası işe alımlardan önce sınav başvuru tarihlerini ve sınavlara başvuru yapacak kimselerin sağlaması gereken şartları internet sayfası üzerinden duyurmaktadır.

Halkbank Bankası Sınavları

Halkbank sınavları, işe alınmak için başarılı olunması gereken hem yazılı hem de sözlü sınavlardır. Halkbank hem internet sayfası hem de gazeteler aracılığı ile yazılı sınav başvurularını duyurmaktadır. Halkbank işe alımları için senelik olarak gerçekleştirilen sınav ile yapmaktadır. Ancak ihtiyaç duyulması halinde bu sınavlar senede birden fazla şekilde yapılabilmektedir.

Halkbank tarafından yapılan yazılı sınavlardan geçen adaylar daha sonra sözlü sınava yani mülakata tabi tutulmaktadır. Sözlü sınavdan da başarılı olan adaylar Halkbank’ta işe başlamaktadır. Halkbank bankasının gerek çalışma koşulları gerekse bankanın verdiği ikramiyeler bankaya yapılan iş başvuru sayılarını arttırmaktadır.

Vakıfbank Bankası Sınavları

Vakıfbank iş başvuruları şartları ve sınavı, konu ile ilgisi olan kimseler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Vakıfbank iş başvuruları tamamıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. İş başvurusu için yapılacak başvurular ve duyurular bankanın internet sayfası üzerinde duyurulmaktadır. Vakıfbank daha sonra öz geçmişleri ile başvuruda bulunan adayları yazılı ve sözlü sınavlara tabi tutmaktadır. Adaylar ilk başta yazılı sınava alınmaktadır. Daha sonra yazılı sınavda başarılı olan adaylar sözlü sınava alınmaktadır. Mülakatta da başarılı olan adaylar Vakıfbank’ta işe başlamaktadırlar.

Vakıfbank iş başvurusu yapılabilecek iş pozisyonları şu şekildedir:

 • Memur
 • Uzman Yardımcısı
 • Mali Analist Yardımcısı
 • Müfettiş Yardımcısı

Kuveyt Türk Bankası Sınavları

Kuveyt Türk personel alımları yazılı bir sınav sonucu gerçekleştirilmemektedir. Kuveyt Türk işe alımları internet üzerinden yaptığı duyurularla ilan etmektedir. Daha sonra bu internet sayfası üzerinden yapılan başvurular arasından uygun görülen adaylar işe alım için bazı testlere tabi tutulmaktadır. Kuveyt Türk bankası işe başvuru yapan adaylar arasından işe alımları kendi özel şartları ile gerçekleştirmektedir.

QNB Finans Bankası Sınavları

QNB Finansbank sınavları her ne kadar yazılı bir şekilde gerçekleştirilmese de online olarak gerçekleştirilmektedir. QNB Finansbank yapacağı sınavları internet sayfası üzerinden duyurmakta ve başvuruları kabul etmektedir. Daha sonra adaylar online sınava tabi tutulmaktadır. Online sınavlardan başarılı bir şekilde geçen adaylar sözlü sınava yani mülakata tabi tutulmaktadır. Mülakattan da başarılı olan adaylar QNB Finansbank’ta işe başlamaktadır.

QNB Finansbank iş başvuruları hakkında bilinmesi gereken bir diğer önemli konu, firma iş ilanlarında ekstra sertifika ya da belli bir bölümden mezun olma şartı isteyebilmektedir. Yani adayların iş ilanlarını ayrıntılı bir şekilde incelemesi gerekmektedir.

Denizbank Bankası Sınavları

Denizbank sınavları iş için başvuruda bulunan kimsenin yeni mezun ya da deneyimli olmasına göre farklılık göstermektedir. Denizbank işe alımlar için başvuruda bulunan kimsenin yeni mezun olması halinde hem yazılı hem de sözlü sınava tabi tutmaktadır. İş başvurusunda bulunacak adayın deneyimli olması halinde ise sadece sözlü sınav yapmaktadır. Denizbank banka sınavları ve şartları şu şekilde özetlenebilmektedir:

 • Yeni mezunların hem yazılı sınavda hem de mülakatta başarılı olması gerekmektedir.
 • Deneyimli olan adayların ise mülakatta başarılı olması gerekmektedir.
 • Yeni mezunlar hem grup sınavına hem de bireysel sınavlara tabi tutulmaktadır.

Her iki sınavdan başarılı olan yeni mezunlar ile mülakatta başarılı olan deneyimli adaylar tekrar bir değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz