2020 banka personel alımı konu ile alakası olan herkes tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Banka personel alımı her bankanın kendi şartları ile gerçekleştirdiği işlemlerdir. Yani her banka kendi şartları ve sınavları ile personel alımını gerçekleştirmektedir.

Kamu bankaları personel alımlarında adayları genel olarak hem yazılı hem de sözlü sınava tabi tutulmaktadır. Kamu bankaları dışında kalan özel bankalar ise genellikle adayları sözlü sınava tabi tutarak personel alımlarını gerçekleştirmektedir. Hatta bazı özel bankalar personel alımlarında online sınav bile yapabilmektedir. Özel banka personel alımları istisnai olarak yazılı sınav sonucunda da gerçekleştirebilmektedir.

Bankaların personel alımları hakkında bilinmesi gereken bir diğer önemli konu da bankalar işe alımlar için duyuruları genellikle internet sayfaları üzerinden ilan etmektedir. İstisnai olarak bazı bankalar bu iş ilanlarını gazeteler aracılığı ile de duyurabilmektedir.

Bankalardaki İş Pozisyonları Nelerdir?

Bankaların iş pozisyonları çok farklılık gösterebilmektedir. Ancak bankaların işe alımlarda sıklıkla tercih ettiği iş pozisyonları bulunmaktadır. Bankaların işe alımlarda sıklıkla tercih ettiği iş pozisyonları ve bu pozisyonlar hakkında genel bilgiler şu şekildedir:

  • Müfettiş Yardımcılığı: Bankaların merkez işlemleri ve şubeleri gerçekleştirdiği işlemleri, hem yurt içi hem de yurt dışı şubelerde denetleyen kimselere verilen addır.
  • Uzman Yardımcıları: Bankaların hem şube hem de merkez işlemlerinin bankacılık mevzuatına uygun olup olmadığını takip eden kimselere verilen addır.
  • Saha satış elemanı: Bankanın ürünlerini bir pazarlamacı gibi sahada satmaya çalışan kimselere verilen addır.
  • Müşteri temsilcisi: Banka ile müşteri arasındaki köprü görevi gören iş pozisyonudur. Bankaya müracaat eden müşterilerin taleplerini ve sorunlarını dinleyerek çözüm üretir.
  • Gişe Yetkilisi: Bankaya gelen müşterilerin sorunları ve talepleriyle ilgilenen banka çalışanıdır. Talep, sorun ve işlemleri gerçekleştiren banka çalışanına verilen addır.
  • Servis Yetkilileri: Bankanın genellikle muhasebe ve kredi bölümlerinde çalışan banka çalışanına verilen addır. Bu pozisyonda çalışan kimseler banka müşterileri ile zorunluluk gerektirmediği haller dışında iletişim kurmaz.
  • Bilgi Sistemleri Denetçi Yardımcısı: Bankalardaki bilgi sistemlerini denetleyen ekiplerde yer alması için işe alınan banka çalışanıdır.

Türkiye Finans Bankası Personel Alımı

Türkiye Finans Katılım Bankası personel alımları konu ile ilgisi olan kimseler tarafından sıklıkla araştırılan bir konudur. Türkiye Finans personel alımları ilgili kimsenin yeni mezun ya da deneyimli olmasına göre farklılık göstermektedir. Yeni mezun olan adayların işe başvuruları sonucunda olumlu karşılanmaları halinde online sınava tabi tutulmaktadır.

Online sınavdan başarılı olan yeni mezun adaylar mülakata tabi tutulmaktadır. Daha sonra yeni mezunlar hakkında değerlendirme yapılmaktadır. Değerlendirme sonucu başvuruları olumlu değerlendirilen yeni mezunlar başvurdukları pozisyonlarda işe başlamaktadır. Deneyimli adaylar ise mülakata tabi tutulmakta ve daha sonra değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonucu başvuruları kabul edilen deneyimli adaylar işe alınmaktadır.

HSBC Personel Alımı

HSBC bankası personel alımı bankacılık sektöründe çalışmak isteyen kimseler tarafından sıklıkla araştırmaktadır. HSBC banka personel alımı banka tarafından yapılan online ve sözlü sınav sonucunda başarılı olan adaylar arasından seçilmektedir. HSBC bankası yeni mezunlar için ekstra taleplerde de bulunabilmektedir. Ayrıca her iş pozisyonu için banka ekstra iş şartları talebinde bulunabilmektedir.

HSBC bankası yeni mezun iş adaylarını ilk başta İngilizce yeterlilik testine ve durumsal yargı testlerine tabi tutmaktadır. Daha sonra yeni mezun adaylar grup mülakatlarına tabi tutulmaktadır. Bu aşamalardan başarılı bir şekilde geçen adayların aşması gereken bir diğer aşama da bireysel mülakattır. Bu aşamalardan başarılı bir şekilde geçen adaylar HSBC bankasında işe başlamaktadır. HSBC bankası iş ilanlarını internet sayfası üzerinden duyurmaktadır.

ING Bank Personel Alımı

ING Bank personel alım ilanları hem bankanın kendi internet sayfası üzerinden hem de iş ilanları siteleri üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. ING Bank işe alımlarda pozisyonun özelliğine göre adayı online sınav ile sözlü sınava tabi tutabilmektedir. Ancak bazı pozisyonlar için ING Bank sadece mülakata tabi tutmaktadır. ING Bank iş başvurularında pozisyon için ekstra taleplerde bulunabilmektedir. Online sınav gereken durumlarda adaya banka tarafından online sınava tabi tutulmaktadır. Daha sonra online sınavda başarılı olan aday grup mülakatına tabi tutulmaktadır. Bu aşamadan da başarılı olan aday için son aşaması gereken aşama ise bireysel aşamadır. Bu aşamalardan geçen aday bankanın yapacağı değerlendirme sonucu işe alınmaktadır.

Şekerbank Personel Alımı

Şekerbank personel alımları adayın kişisel durumuna göre farklılık göstermektedir. Şekerbank personel alımları adayın öğrenci, deneyimli ya da yeni mezun olmasına göre farklılık göstermektedir. Yani Şekerbank öğrencilere de iş imkanı sunmaktadır. Yeni mezun adaylar genellikle Şekerbank’a gişe yetkili yardımcısı, müşteri temsilcisi, mikro finansman görevlisi pozisyonları için başvuruda bulunabilmektedir. Yeni mezun adaylar genel müdürlükte ise müfettiş yardımcısı ve management trainee pozisyonlarında iş başvurularında bulunabilmektedir.

Deneyimli adaylar ise genellikle her pozisyon için başvuruda bulunabilmektedir. Deneyimli adayların deneyimli iş ilanlarına başvuruda bulunabilmesi için deneyimli olduğunu SGK hizmet dökümü ile belgelendirmesi gerekmektedir.

Şekerbank iş başvuruları internet sitesi üzerinden yayınlanabilmektedir. Ancak banka iş başvurularını kariyer siteleri üzerinden de yayınlayabilmektedir. Başvuru yapacak adayların kişisel durumlarına göre başvuru formlarını doldurmaları gerekmektedir.

Odeabank Personel Alımı

Odeabank 2020 personel alımı ve şartları ilgili kimseler tarafından merak edilmektedir. Odeabank personel alım ilanlarını kariyer siteleri aracılığı ile ilan eden bir bankadır. Banka iş ilanlarını kariyer siteleri aracılığı ile yayınladıktan sonra işe uygun olabileceklerini düşündükleri adayları sözlü sınava tabi tutmaktadır. Odeabank yaptığı sözlü mülakat sonucunda başarılı gördüğü adayları daha sonra değerlendirmekte ve uygun olanları uygun pozisyonlarda işe başlatabilmektedir.

Odeabank personel alımlarında ilgi çeken bir diğer özellik bankanın lise mezunlarını da işe kabul edebilmesidir. Odeabank gerekli görmesi halinde personel alımlarında yazılı sınav da öngörebilmekte ve başvuru şartlarını değiştirebilmektedir.

Garanti BBVA Personel Alımı

Garanti BBVA 2020 personel alımları Garanti BBVA bankasının yapacağı sözlü sınav sonucunda yapılan işe alımlara verilen addır. Garanti BBVA’nın yazılı bir sınavı bulunmamaktadır. Garanti BBVA iş ilanlarını internet sayfası üzerinden yapılan ilanlar ile duyurmaktadır. Bu iş ilanlarına yapılacak başvurular da yine internet sayfası üzerinden gerçekleştirilmektedir. Daha sonra başvuru sahibi mülakat için uygun görülmesi halinde mülakata çağrılmaktadır. Mülakat ardından başarılı görülen adaylar işe kabul edilmektedir.

Garanti BBVA işe alım şartlarında ve diğer şartlarda ise iş pozisyonları hakkında farklılık yapabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı iş ilanları takip edilmelidir.

Garanti BBVA personel alımlarında dikkat edilecek bir diğer konu da bankaya yapılan iş başvurusu olumsuz sonuçlanması halinde aynı pozisyon için bankaya başvurulamıyor olmasıdır.

Halkbank Personel Alımı

Halkbank 2020 personel alımları bankanın kamu bankası olmasından dolayı hem yazılı hem sözlü sınavlar sonucunda gerçekleştirilmektedir. Halkbank kendi internet sayfası üzerinden iş ilanlarını duyurmaktadır. Daha sonra aday sınav başvurusunu gerçekleştirmekte ve sınava girmektedir. Halkbank banka personel alımı şartları arasında bulunan yazılı sınav diğer kamu bankalarında da bulunmaktadır. Yazılı sınavdan başarılı olan aday daha sonra mülakata tabi tutulmaktadır. Mülakattan da başarılı olan aday işe başlamaktadır. Halkbank her ne kadar kamu bankası olsa da işe alımlarda değişiklikler yapabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz