Bankalar, Nisan ayı içerisinde hem emekli maaşı ödemelerini hemde bayram ikramiyesi ödemelerini yapacaklar. Bankalar, bu haklardan yararlanacak olan müşterilerine öncelikli olarak şubelere gitmeden dijital kanalları kullanmalarını tavsiye ettiler.

Korona virüs salgınının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini gün geçtikçe hissettirmesi, salgına ilişkin tedbirlerin arttırılmasına sebep oluyor. Bankalar, Nisan ayı içerisinde yapılacak olan emekli maaşları ve bayram ikramiyesi ödemeleri ile ilgili olarak nakit ihtiyacı olmayan müşterilerinin şube yada atm’leri kullanmamasını, banka kartı ile yada kredi kartı ile harcama yapmalarının tavsiyesinde bulundular.

Nakit ihtiyacı olan müşterilerin ise öncelikli olarak ATM’leri tercih etmelerini, şubeden almak zorunda kalacak kişilerin ise gerekli tedbirleri alarak şubelere gitmelerini belirtiyor.

Emekli maaşı ödemeleri 1 – 5 Nisan tarihleri arasında ödenecek. Tahsis numaralarına göre sırası ile ödenecek olan emekli maaşı ödemeleri 5 Nisan da tamamlanmış olacak. SSK emeklilerine bayram ikramiyesi ödemeleri ise 7 ile 10 Nisan tarihleri arasında ödenmeye başlanacak. Bağ-Kur emeklilerine ise bayram ikramiyeleri 11 Nisan tarihinde ödenmeye başlanacak.

65 Yaş Üstü Kişilere Ödemeleri Evde Yapılacak

İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelge ile tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek herhangi bir yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü vatandaşların ödemeleri, vali ve kaymakamlıkların oluşturduğu “65 Yaş Üstü Vefa Sosyal Destek Grubu” tarafından evlerinde yapılacağı belirtilmişti.

Bankalar, oluşturulan bu gruplara, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanlara evde ödeme, Havale-EFT talimatı konusundaki talepleri valilik ve kaymakamlıklara 112, 155 ve 156 numaralı telefonlar aracılığıyla iletmektedirler.

Evde Ödeme Nasıl Yapılacak

Bankalar, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan müşterilerinin ödemelerini müşteri hesaplarından şubeye gelen kamu görevlilerine ödüyorlar. Banka görevlisi ve yetkili kamu görevlisi, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan müşterilerini evlerinde ziyaret edip ödemelerini yaparak, müşteriden ödemenin yapıldığına dair tutanağı ilgili banka şubesine teslim ederek süreci tamamlamış oluyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz