Çiftçiye müjde Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ’den geldi. Çiftçiye toplamda 1,5 milyar dane mısır desteği, hububat bakliyat desteği ve mazot desteğini ve hayvancılık sektörünü kapsayan yardım paketi gerekli şartları sağlayan başvuru sahiplerine 27 Mart, 3 Nisan ve 10 Nisan tarihlerinde dağıtılması planlanıyor.

Devlet tarafından sağlanan hibe, üreticinin tarımsal ihtiyaçlarından tarımsal ekipmana kadar üretime yönelik her şeyi kapsıyor. Tarım ve Orman Bakanlığının büyükbaş, küçükbaş, kümes hayvanları yetiştiriciliği, arı yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği ile uğraşan vatandaşlara destek sağlamaya yönelik verilmesi planlanan kredi ilk kez sektöre girmek isteyen vatandaşları da kapsıyor.

Ödemelerin önceliği kimlik numaralarının son hanesine göre yapılacak. Çiftçiler kredilerini Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıf Bank, Akbank, Finansbank, QNB Bank, HSBC gibi bankalar aracılığıyla alabilirler.

Geçen yıla göre alışveriş oranlarının %60 artması, stokçulukla mücadele ve Ramazan ayının gelmesiyle fiyatlardaki arz talep dengesini korumak için alınan tedbirler kapsamında verilen kredinin çiftçilik ve hayvancılık piyasasını rahatlatması bekleniyor.

Devlet Desteği Kredisi İçin Şartlar Nedir

Devlet desteğinden faydalanmak isteyen üreticiler kimlik belgesi aslı, çiftçi kayıt sistemi belgesi, güvence belgesi, vergi belgeleri, bağlı oldukları ticaret odaları belgeleri sahip oldukları bahçe, tarla veya arazilere ait tapu belgeleri, 3 yıllık gelir tablolarını gösteren evraklarla bankalara şahsen ve mobil bankacılıktan başvurabilirler.

Kredi onayının verilmesi için ilgili evrakların eksiksiz beyan edilmesi gerekmektedir. Çiftçilere sağlanan hibe devlet destekli tarım sigortalı olacak ve tahsil işlemleri TTK tarafından belirlenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz