İsveç‘in en büyük mortgage bankası olan Swedbank‘ın ismi, 386 milyon dolarlık kara para aklama davası ile anılıyor. Yetkililer, skandalın ayrıntılarını Pazartesi günü açıklama kararı aldı.

Swedbank’ın CEO’su Jens Henriksson, yapılan büyük kara para aklama skandalının, bankalarının denetlenmesi sırasında ortaya çıktığını belirtti. CEO’nun yaptığı açıklamaya göre, yapılan para aklamanın tüm detayları Pazartesi günü paylaşılacak.

Rahat tavırlarıyla göze çarpan Henriksson, Perşembe günü yaptığı basın açıklamasında, yaşanılan olayı yapbozun bir parçası olarak değerlendirdi. “Sorumluluk almak büyük bir yapbozu çözmeye benzer. Pazartesi günü, sorumluluğunu aldığımız yapbozun bir parçasını daha açıklığa kavuşturacağız ve ondan sonra her şeyin net bir şekilde çözüme kavuşacağını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

Banka, geçen yıl ülkenin finansal servisler kurulu tarafından tespit edilen kara para aklama skandalından dolayı 386 milyon dolarlık cezaya çarptırılmıştı. Swedbank, 2007 ile 2019 yılları arasında Baltık operasyonlarını araştırmakta olan hukuk firmasının talebi üzerine, gelecek hafta skandalda yaşanılan olayların ayrıntılarını açıklayacağını söylemişti. Açıklanacak bilgiler, yeni bir cezanında kapıda olduğunun sinyallerini gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz