Onursal başkanlığını Aydın DOĞAN‘ın yaptığı Doğan Holding, 20 Eylül tarihinde “D Yatırım Bankası A.Ş.” için BDDK’dan onay aldı. 200 milyon sermaye ile onay alan D Yatırım Bankası’nın resmi olarak ne zaman açılış yapacağı henüz bilinmiyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Aydın DOĞAN’ın onursal başkanlığını yapmış olduğu Doğan Holding’in yatırım bankası kurması için yeşil ışık yaktı. 20 Eylül 2019 yılında yapılan başvuruyu onaylayan BDDK, kararı Resmi Gazete’de bugün yayınladı.

BDDK’nın Resmi Gazete’de banka kurmak için yayınladığı karar şu şekilde:

“Kurul Başkanlığının 18.03.2020 tarihli gündem yazısı ekinde gönderilen 18.03.2020 tarih ve 32521522-101.01.01-E.5219 sayılı yazı ve ekleri incelenmiştir.

Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmeliğin 4’üncü maddesi kapsamında alınan bilgi ve belgeler ve söz konusu bilgi ve belgelere yönelik aynı maddenin ikinci fıkrasında verilen yetki çerçevesinde, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu‘nun 7’nci ve 8’inci maddeleri kapsamında yapılan inceleme ve değelendirme neticesinde, Kanunun 6’ncı maddesi uyarınca Doğan Şirketler Grubu Holding A, Doğan Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ, İlke Turistik Yatırımlar AŞ, NETA Yönetim Danışmanlık Havacılık Hizmetleri AŞ ve Değer Merkezi Hizmetler ve Yönetim Danışmanlığı A tarafından 200 milyon TL sermayeli ‘D Yatırım Bankası AŞ’ ünvanlı bir kalkınma ve yatırım bankası kurulmasına izin verilmesine karar verilmiştir.”

2005 Yılında Ayrıldığı Sektöre Tekrar Dönüyor

Doğan Holding, 1994 yılında Dışbank adı altında 11 yıl işlettikten sonra, 2005 yılında Fortis firmasına satarak, bankacılık sektöründen ayrılmıştı. Hürriyet, Kanal D ve Cnn Türk gibi büyük yayın kuruluşlarını ise 2018 Mayıs ayında Demirören Gruba satmıştı. Bu atılımı ile birlikte 15 yıl aradan sonra yeniden banka ve iş sektörüne giriş yapmış oldu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz