Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Departmanı Direktörü Poul Thomsen, 81 ülkenin corona virüsü ile mücadele için IMF’den borç istediğini fakat Türkiye ve Rusya’nın bu konu ile ilgili bir talepleri olmadığını söyledi.

Direktör Poul Thomsen, IMF’in resmi internet sitesinde kendi sayfasında yayınladığı yazısında, Türkiye’nin corona salgını konusunda IMF’den yardım istemediğini, kendi imkanlarımızla bu işin üstesinden geleceklerini dile getirdi.

Thomsen ayrıca, Avrupa merkez bankasının şu zorlu süreçte mali kuralları biraz gevşetmesi gerektiğini, bu konuda yardımcı olunması gerektiğinin altını çizdi.

81 Ülke IMF’den Yardım İstedi

Korona salgını ile mücadele de sıkıntılı günler geçiren aralarında İspanya, Fransa, Almanya, Hollanda, İtalya gibi bir çok ülkenin bulunduğu 81 ülke, destek için IMF’den yardım talebinde bulundu.

2020 küresel ekonominin zorlu bir süreçten geçtiğini belirten IMF Başkanı Kristaline Georgieva, “2008 yılında ki gibi büyük bir krizli karşı karşıyayız. Yaklaşık 80 ülke yaşanılan sıkıntılı günleri atlatabilmek için IMF’in kapısını çaldı. Konu ile ilgili 1 trilyon dolarlık bütçe ayırdığımızı, tüm kredi kapasitesini sonuna kadar mağdur ülkelerin ihtiyaçları için kullanacağımızın bilinmesini istiyorum” dedi.

IMF başkanı ayrıca tüm ülkelere, “Sağlık sistemini güçlendirmeleri, virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlere öncelik verilmesi gerektiğinin” çağrısını yaparak, “Virüsün yayılması ne kadar hızlı durursa, toparlanma da o kadar hızlı ve güçlü olacaktır.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz