ABD’li ünlü iş insanı Bill Gates’e nazaran, pandemi sona ermeden evvel büyük ihtimalle milyonlarca insan hayatını kaybedecek ve bu ölümlerin birden fazla hastalığın kendisinden değil, corona virüsün sıhhat sistemleri ve ekonomiler üzerindeki baskısından kaynaklı olacak.

The Economist’e konuşan Microsoft kurucusu, corona virüsün yayılmasını önlemek için uygulanan tecrit tedbirlerinin Covid-19 dışındaki hastalıkların tedavisini de engellediğini tabir etti. Gates’e nazaran bu durum, en çok da sıtma ve HIV’le gayret eden az gelişmiş ülkeleri etkileyecek.

Microsoft’un kurucusu Gates ve eşinin kurduğu Bill ve Melinda Gates Vakfı, aşılar aracılığıyla sıtma ve çocuk felci üzere hastalıkları hafifletmeye çalışan global ittifakın merkezinde yer alıyor. Gates vakfı, kısa müddet evvel de Hindistan Serum Enstitüsü ile işbirliği yaptığını ve corona virüs aşısını fakir ülkelere yaklaşık üç dolara sağlayacağını açıklamıştı.

Vakıftaki faaliyetlerine vakit ayırmak için Microsoft’taki vazifesini bırakan Bill Gates, ABD’nin salgınla uğraşını ise şöyle kıymetlendirdi:

“Kesinlikle hazırlıklı değildik. Test yapmaya derhal başlamanın kıymetini anlayabileceğimiz simülasyonlar geliştiremedik.

Açıkçası, virüse verdiğimiz cevap beklediğimden berbat oldu. Iktisat ve sıhhat üzerindeki ziyan da iddia ettiğimden çok daha büyük. 

Siyasi tekniklerin değişmesi, insanların maske takmasını sağlar mı, emin değilim.”

Covid-19 ile gayretin siyasi boyutuna da değinen Gates’e nazaran Joe Biden’ın seçilmesi, işleri yoluna koymayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz