Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bakanlık olarak yeni kararlar aldıklarını yazılı olarak beyan etti. Bakanlıktan alınan kararla, engelli yardımı alan ve evde bakım yardımından yararlanan engelli bireylerin 1 Ocak 2020 ve sonrası süresi dolan tüm raporların sürelerini Mayıs ayının sonuna kadar geçerli olacağı belirtildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ülke olarak zor günler geçiriyoruz. Halkımızın duyarlılığını arttırmak adına bakanlık olarak, halk sağlığını tehlikeye atmamak ve kamu alanlarını daha fazla işgal etmemek için yeni tedbirler aldıklarını belirtti.

Evde bakım ve yardım alan engelli vatandaşların raporlarını belirli aralıklarla yenilemesini gerektiğini belirten Bakan Selçuk şu ifadelere yer verdi:

“Engelli aylığı alan ve evde bakım yardımından yararlanan engellilerimizin 1 Ocak 2020 tarihi ve sonrasında süresi dolan raporlarını mayıs ayı sonuna kadar geçerli sayıyoruz. Daha önce bir duyuruyla, engellilerin mağdur olmasını önlemek için 1 Mart ve sonrasında süresi dolan raporların da mayıs ayı sonuna kadar geçerli kabul edileceği açıklanmıştı. 81 İl Müdürlüğümüze gönderdiğimiz talimatla 1 Ocak ve 1 Mart arasında raporunun süresi bitmiş olan engellilerimizin de hak kaybına uğramasının önüne geçmiş olduk.”

Bakan Selçuk açıklamada ayrıca, evde bakım yardımı alan 521 bin engelli vatandaşın bulunduğunu, bunlardan 144 bininin raporlarının süreli olduğu bilgisini de paylaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz