Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yaptığı açıklamada, “Reklam kurulu’nun bu ay ki toplantısında, haksız fiyat artışı yaparak, haksız kazanç sağlayan 198 firmaya toplamda 10 milyon 90 bin 60 lira para cezası kesildiğini” belirtti.

Açıklamalarına şu sözlerle devam eden Bakan Pekcan, “Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından dolayı her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de dezenfektan, maske ve kolonya ve bazı gıda ürünlerine talepler arttı. Bu talepleri fırsat bilen bazı firmalar fiyatlarını faiş miktarlarda yükselttiler. Gelenler başvurular doğrultusunda 81 ilde denetimler başlattıklarını” belirtti.

28 Şubat ile 25 Mart tarihleri arasında maske, kolonya, dezenfektan ve gıda ürünlerinin fiyatları ile ilgili 6 bin 448 firmanın denetlendiğini belirten Bakan Pekcan, “Yapılan denetimler sonrasında Reklam Kurulu’nun 189 firmaya toplamda 10 milyon 90 bin 60 lira para cezası verilmesini kararlaştırdığını” ifade etti.

Koronavirüs salgınının ülkemizde yayılması ile birlikte bir çok firma fiyat artışına gitmişti. Bu sıkıntılı süreçte şikayetlerin artması üzerine il müdürlükleri, Haksız Fiyat Artışı Şikayet Sistemi Mobil Uygulaması sistemine geçmişti. Mobil uygulama aracılığı ile vatandaşlar haksız fiyat artışı yapan firmaları şikayet edebiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz