Dünya genelinde etkisi hemen her sektörde hissedilen korona virüsü salgını nedeniyle, otomotiv sektörü de etkilendi. Çin’in Wuhan kentinde görülmesinin ardından başta Çin olmak üzere, piyasaya yön veren birçok otomotiv firması fabrikalarını geçici süreyle bir bir kapatma kararı almasının ardından, bayilerde sıfır araç sıkıntısı boy göstermişti. Sıfır araç almak için sıraya giren vatandaşların yanı sıra beklemek istemeyen tüketiciler, ikinci el araç piyasasına yönelmiş; bu da ikinci el araç piyasasını olumsuz yönde etkilemişti.

Bir süredir sıfır araç tedarik zincirinde sıkıntı yaşayan bayiler, araç sahibi olmak isteyen tüketicileri ikinci el araç piyasasına yönlenmelerine neden olmuştu. 2019 yılında rekor seviyede gerçekleşen ikinci el araç satışları 2020 yılı Ocak ayı tarihinden itibaren yukarı doğru ivme kazanmaya devam ediyor. Şu sıralar, korona virüsü salgını nedeniyle araçlarına müşteri bulmak isteyen satıcılar, internet üzerinden satmak istedikleri araçların ilanlarını, virüs salgınına karşı güncelleyerek satmaya çalışıyor.

İkinci El Araç Piyasası Ne Zaman Düşer?

İkinci el araçpiyasası, sıfır araç piyasasına paralel olarak düşüş ya da yükseliş sergiliyor. Otomotiv piyasasına yön veren, sektörün önde gelen firmaları korona virüsü salgını nedeniyle fabrikalarını tek tek kapatmaya başlamasının ardından, bayiler sıfır araç tedarik edemez olmuş, bu durum ikinci el araç piyasasının yükselmesine neden olmuştu. Uzmanların ortak görüşüne göre; salgının etkisini yitirmeden ikinci el araç piyasasının düşmesi beklenmiyor.

Birçok sektörü olumsuz yönde etkileyen korona virüsüne karşı etkili bir yöntem bulunması halinde ya da alınan tedbirlerin kısa ya da uzun vadede göstermiş olduğu olumlu orana göre, piyasaların tekrar normale dönmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz