Koronavirüs tedbirleri kapsamında eğitim ve öğretime 30 Nisan’a kadar ara verildiği Milli Eğitim Bakanı tarafından duyurulmuştu. Verilen aradan dolayı kadrolu öğretmenlerin maaşlarında bir kesinti yaşanmazken, Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada ücretli öğretmenlere maaş ödenmeyeceği bildirildi.

Türkiye’de öğretmenlik yapan toplam 1 milyon 77 bin 307 öğretmen bulunuyor. Ücretli öğretmenlik yapanların sayısı 100 binin üzerinde. Salgından dolayı okulların kapatılmasından dolayı kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler okullar açılana kadar aylık 1.200 TL maaş alacaklar, ücretli öğretmenlik yapanlara ise maalesef ödeme yapılmayacak.

Ücretli Öğretmenlere Maaş Ödenmeyecek

Ücretli öğretmenlerin maaşları saat başına 7 TL’den hesaplanıyor. Ek derslerle birlikte toplam aldıkları maaş aylık 2 bin 40 lira olan ücretli öğretmenler, eğitime verilen aradan dolayı hiç bir ücret alamayacaklar.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, “Yasal olarak ücretli öğretmenlerin durumunu inceledik. Ücretli öğretmenler, fiilen girdikleri ders ücreti üzerinden ücretlendirildiği için bu dönemde ücret almayacaklar” ifadeleri kullanıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz