Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine nazaran, bankalar bu sabahtan itibaren nakit döviz çekimlerinde aldığı kurul uygulamasını kaldırdı. Artık vatandaşlar bankalardan kendi hesabında duran dövizi çektiğinde kurul ödemiyor.

Yaklaşık 3 hafta evvel bankaların talebi ile Merkez Bankası’nın nakit döviz süreçlerinden komite alınmasının yolunu açmak için düzenleme yapmıştı. Düzenlemeye nazaran bankaların müşterilerinin efektif yani nakit döviz çekimleri komite alınacak süreçler ortasında sayılmıştı. Fakat bu düzenleme tartışma yaratmıştı. Birtakım hukukçular bankaların vatandaştan kurul alabilmek için evvelce bilgilendirme yapma mecburiliği olduğunu belirterek lakin bundan sonraki süreçte bankada dövizini değerlendirenler için bilgilendirme yapıldıktan sonra Merkez’in yeni düzenlemesinin geçerli olabileceğini belirtmişlerdi.

Ihtar gelmiş olabilir

Bankacılar ve banka hukukçuları ise farklı görüşteydi. Bankacılar şubeye gelip dövizini almak isteyen vatandaşa “Eğer nakit çekersen komite ödersin” demenin onay alınması manasına geldiğini söylüyordu. Ayrıyeten bankacılar, bankaların şubeler ile internet sitelerine bu yeni komitenin alındığına dair duyuru asmasının yahut yayımlamasının da bildirimde mecburî görülen haber verme onay için kâfi olduğunu kaydediyorlardı.

Öbür yandan banka müşterilerinin imzaladığı mukavelelerde bankaların lehine düzenlemeler olduğu ve bu genel onaylardan yola çıkarak müşterilerin bir hak argüman edilemeyeceğini söz ediliyordu. Lakin iktisat idaresinin kurul uygulamasının sisteme olan inançta düşünce doğurabileceği ikaz yapması nedeniyle bankaların bu görüşlerinden vazgeçtikleri konuşuluyor.

Komitesi geri alanla var

Ayrıyeten uzmanlar yeniden şimdiye kadar alınan komitelerin geri ödenmesi gerektiğini tabir ediyor. Şayet banka kurul vermek istemezse Tüketici Hakem Heyeti’ne gidilebilir. Mevzuyla ilgili konuşan Özcan Kadıoğlu, kendisinden kesilen kurulu bankaya dilekçe vererek geri aldığını kaydetti. Kadıoğlu, bankaların bu fiyatı geri vermeye yanaşmaması halinde Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurulması gerektiğini kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz