Alman otomobil üreticisi Volkswagen, koronavirüs salgını yüzünden otomobil üretimlerinin düştüğünü, bu durumun Volkswagen’e 2 milyar Euro zarara mal olduğunu belirtti.

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, tüm sektörleri olduğu gibi otomobil sektörünü de vurdu. Üretim yapan bir çok otomobil devi, virüs salgınından dolayı tek tek üretimlerine ara verdiklerini açıkladılar. Alman otomotiv devi Volkswagen’de bu salgından etkilenen otomobil üreticilerinden biri.

Volkswagen (VW) Yönetim Kurulu Başkanı Herbert Diess, yaptığı açıklamada, “Krizin Volkswagen’e haftalık 2 milyar Euro zarar verdiğini ve bu durumun uzun süreli olabileceğini” belirtti.

Sözlerine, “Krizi daha az maliyetlerle atlatabilmek için giderlerimizi ve risk faktörü olmayan projelerimizi durdurma kararı aldık” diyerek devam eden Diess, “Salgının ekonomik boyutlarının sadece Almanya ile sınırlı olmadığını, uluslararası tüm şirketlerin korona krizinden etkilendiğini” belirtti.

Volkswagen, Almanya’da bulunan fabrikalarının 9 Nisan’a kadar üretimi durdurma kararı aldığını, fabrikalarında gerekli tüm temizlik, hijyen ve dezenfeksiyon çalışmalarını başlattıklarını duyurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz