Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerine göre Şubat 2020 tarihinde işsizlik maaşı alan 592 bin 810 kişi olduğunu, bu sayının Mart sonunda artmasının beklendiği belirtilmekte. Yaklaşık 600 bin kişinin, işsizlik maaşı almak için 5 Nisan günü PTT şubelerine gidecek olması, koronavirüs salgını ile mücadeleyi güçleştirecek.

Bir çok kamu kuruluşu ve özel sektörde koronavirüs tedbirleri kapsamında kısıtlamalar ve yasaklar getirilirken, işsizlik maaşı ile ilgili PTT Genel Müdürlüğünden herhangi bir açıklama yapılmaması vatandaşları ve PTT çalışanlarını endişelendiriyor.

İŞKUR verilerine göre 5 Nisan günü yaklaşık 600 bin kişi işsizlik maaşı almak için PTT şubelerine gidecek. Koronavirüs salgını ile mücadele ettiğimiz şu son günlerde 600 bin kişinin PTT şubelerine gidecek olması “mesafeyi korumayı” güçleştirecek.

İşsizlik maaşı alacak vatandaşların yanı sıra, kısa çalışma ödeneği ödemelerinin de PTT şubelerinden yapılacak olması bu sayıyı gittikçe arttırıyor. Şubat sonu istatistiklerine göre 17 bin 862 kişinin kısa çalışma ödeneğinden yararlanacağı görülmekte.

Şuana kadar işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneği ile ilgili PTT Genel Müdürlüğü yetkililerinden herhangi bir açıklama gelmiş değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz