Koronavirüs ile mücadele kapsamında bir dizi kararlar alınmıştı. Bu kararlardan biriside yurt içi uçuşlarda geçerli olan “Seyahat İzin Belgesi” uygulamasıydı. Artık, yurt içinde hava yolu ile seyahat edecek vatandaşların valiliklerden izin belgesi alması gerekecek.

İçişleri Bakanlığının yayınlamış olduğu genelgede, hava yolu ile şehir içi yolculuk yapacak vatandaşlar, seyahat izin belgesi olmadan yolculuk yapamayacaklar. Bu genelge doğrultusunda İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sabah saatlerinde Twitter üzerinden açıklamada bulundu.

Vali Yerlikaya açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Hava yolu ile yurt içi uçuşlarda 29 Mart saat 06.00’dan itibaren ‘Seyahat İzin Belgesi’ istenecektir. Başta THY olmak üzere tüm hava yolu firmaları seyahat izin belgesi olmayan kişilere bilet satışı yapmayacak ve yolcu olarak taşımayacaktır.”

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır

Yeni uygulama kapsamında, şehirler arası yolculuk yapacak vatandaşların, illerde kurulacak olan veli ve kaymakamlıkların kontrolünde oluşturulacak olan Seyahat İzin Kurulu‘na başvurmaları gerekmekte. Kurul, başvuruyu yapan kişi yada kişiler hakkında detaylı sağlık taraması ve incelemesi yaptıktan sonra kararını verecek.

İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan genelgeye göre tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların yolculuk yapabilmesi için seyahat izin belgesi alması gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz