Türk-İş‘in araştırmasına göre Mart ayında açlık ve yoksulluk sınırı artışa geçti. Raporda 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 345 lira, aynı raporda yoksulluk sınırı ise 7 bin 639 liraya yükseldiği görülüyor. Yapılan bir diğer araştırmada ise bekar bir kişinin geçim maliyeti ise aylık 2 bin 847 lira 14 kuruş olarak belirlendi.

Türk-İş konfederasyonundan yapılan açıklamada, “Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de koronavirüsün ekonomik zararlarından etkilenmiştir. Koronavirüs salgını sadece sosyal yaşamı değil, ekonominin bir çok alanında da olumsuz etkilerini göstermiştir” denildi.

Açıklamada ayrıca, “aşanan bu süreçte temel gıda maddelerine erişim önem kazanmıştır. Çalışanların iş koşullarının sağlıklı olmasının yanı sıra istihdam ve gelir güvencesinin sürdürülebilirliğini de sağlamak gerekmektedir. Çalışanların aileleriyle birlikte başta gıda harcaması olmak üzere temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi, çözüme kavuşturulması gereken temel sorunlar arasında yer almaktadır” ifadelerine yer verildi.

Yoksulluk Sınırı 7 Bin 639 Liraya Yükseldi

Türk-İş tarafından yapılan araştırma geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerinde ki fiyat değişikliklerini yansıtmak olduğunu belirten yetkililer, araştırmanın çok çarpıcı rakamlarla sonuçlandığını belirttiler.

Türk-İş Mart ayı araştırma raporu:

  • 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 345 lira 24 kuruş.
  • Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 7 bin 639 lira 22 kuruş.
  • Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 2 bin 847 lira 14 kuruş.
  • 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması tutarı bir önceki aya göre 88, temel ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam harcama ise 286 lira daha fazla olmuştur.
  • Son bir yıl itibarıyla artış tutarı ise (aile bütçesine gelen ek harcama gereği) gıdada 331, toplamda 1079 liradır. Ücret geliri elde eden çalışan ve emeklilerinin satın alma gücünde meydana gelen, gelecek olan kaybın çeşitli desteklerle giderilmesi gereği ortaya çıkmaktadır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz