Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkan yardımcısı Oğuzhan Özbaş, “Türkiye ekonomisi güçlü bir yapıya sahip, salgının üstesinden geldikten sonra kısa sürede bu zorlu ekonomik koşulları atlatacağız” ifadelerini kullandı.

Oğuzhan Özbaş, koronavirüs salgınının Türkiye de ki ekonomik etkileri hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Başkan yardımcısı Oğuzhan Özbaş, “Avrupa’daki yavaşlamanın yanı sıra salgın hastalık ve düşen petrol fiyatları kaynaklı olarak Ortadoğu ve Rusya ekonomilerindeki talep zayıflaması Türkiye’nin ihracatı üzerinde doğrudan belirleyici olacak. Salgının yayılma hızının düşmesiyle Türkiye ekonomisinin hızla toparlanmaya başlayacağını göreceğiz. Türkiye ekonomisi, dinamik yapısıyla bu süreci göreceli olarak en az hasarla ve kısa sürede atlatan ekonomilerden biri olacaktır” ifadeleri ile Türkiye’nin bu zorlu süreci en kısa sürede atlatacağından bahsetti.

Özbaş sözlerine, “Merkez Bankası‘nın elinde son derece geniş ve etkili bir araç seti var, bunları güçlü ve hızlı bir şekilde kullanıyoruz ve gerektikçe kullanabilecek durumdayız” diyerek devam etti, “Ocak-şubat aylarındaki güçlü seyir nedeniyle ilk çeyrek genelinde yüksek oranlı büyüme bekliyoruz. Seyahat harcamaları dışında tüketimde henüz belirgin bir zayıflama sinyali almadık”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz