Uluslararası Finans Enstitüsü‘nün (IIF) yaptığı araştırmaya göre, 21 Ocak’ta corona virüs vakalarının patlak vermesinden dolayı, geçen 53 günde, yabancı yatırımcılar 78 milyar dolar değerinde ki hisse senetleri ve tahvillerini geri çekti.

2008 yılında yaşanılan mali kriz döneminde bile piyasalardan bu denli düşüş yaşanmamıştı. Corona virüs salgının etkileri, şimdiye kadar global çapta yaşanılan tüm krizlerden daha etkili olduğu vurgulandı.

Uzmanlar, bu tablonun önümüzde ki günlerde corono virüsünün etkilerinin global piyasalarda daha büyük çöküşlerin olacağının göstergesi olduğunu belirttiler.

Gelişmekte Olan Ülkelerde “Ani Duruş” Yayılacak

Uluslararası Finans Enstitüsü baş ekonomisti Robin Brooks, 2018 yılında kendi ekonomilerine özgü “ani duruş” yaşamış olan Türkiye ve Arjantin gibi şuan gelişmekte olan tüm ülkelerin bu ani duruştan çok daha büyük etkileneceği yorumunu yaptı.

Ekonomistler ayrıca, global çapta gün geçtikçe güçlenen ABD dolarının yanı sıra corona virüs salgını ve petrol fiyatlarında ki ani düşüşlerin, gelişmekte olan tüm ülkelere baskı yaptığını belirttiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz